Ben Varım

İki perde

120 dakika

13 yaş ve üzeri

Kasiyer Jasmin’in zorlu hayatı ve koşulları bir mucize hayaliyle yaşamasına neden olur. Mucize gerçekleşir, ama pek o kadar da mucizeye benzemiyordur. Mucize bekleyenlerin, mucize pazarlayanların, başkasının mucizesine bel bağlayanların, her insanın kendi mucizesini yaratması gerektiğine inananların oyunu bu.

Yazar Peter Lund, bizi aciz bırakan, önce yalnızlaştırıp, sonra sağır edici uğultusuyla akılsız bir kalabalığın içine atan “mucize”ye bakıyor. Umuda benzeyen ama hep umutsuzlukla biten mucize beklentisinden nasıl kurtulacağımıza. Ne zaman, ne olduğunda “Ben yokum!” dememiz gerektiğine. Bu kritik karar anını kaçırmamak gerekiyor.

Yönetmenin Metni

Tiyatro sanatı hayatin içine gönderilmiş bir “Truva Atı”dır, diyor Eugenio Barba; Her gün önümüzde akıp giden ama görmediğimiz olayları görünür kılması ile bizleri sorular sormaya iter, huzursuz eder ve bunu eğlendirerek yapar.

Aynı şeyin oyunları hazırlayan bizler için de geçerli olduğunu düşünüyorum; Her yeni oyun tiyatro sanatının içine gönderilmiş bir “Truva Atı”dır. Yıllardır alıştığımız her şeyi bir anda değiştirebilir, doğru bildiklerimizi sarsabilir, öyle olmaz dediklerimizi bal gibi oldurabilir. İyi ki de öyle çünkü bizi yeniler, geliştirir ve bunu eğlendirerek yapar. Hele iyi bir ekiple yapılıyorsa o zaman iyi ki ile başlayan cümleler çoğalır. Tıpkı şimdi olduğu gibi.

Oyuna gelince; kendini sahnede etkili ve güzel bir şekilde anlatacağını düşünüyorum. Ama yine de bende uyandırdığı hissi Theodor W. Adorno’nun “Minima Moralia” adlı kitabındaki bir cümlesiyle iletebilirim; “Sen güçsüzlüğünü gösterdiğinde diğeri gücünü göstermek için bundan faydalanmıyorsa bil ki seviliyorsun.”

Ümit Aydoğdu

Yazar: Peter Lund
Çevirmen: Güliz Gonca Yakut
Yönetmen: Ümit Aydoğdu
Dramaturg: Beliz Güçbilmez
Müzik: Oktay Köseoğlu
Koreografi: Tuğçe Tuna
Özgün Müzik: Wolfgang Böhmer
Dekor-Işık: Cem Yılmazer
Dekor Tasarım Asistanı: Yasemin Arslan
Kostüm: Eylül Gürcan
Vokal Koçu: Günay Acar
Reji Ekibi: Ekin Deniz Görk, Balca Aydoğdu, Seda Eroğlu
Orkestra: İsmail Kırkan, Berkan Karlıdağ, Gözde Gülşen, Arda Erol, Aydın Balpınar, Özgür Özarıkça

Beste Bereket

Didem Balçın

Ecmel İs

Erdem Akakçe

Hülya Gülşen

Iraz Yöntem

Tuğrul Tülek


Ali Alkın Aydın

Arca Öz

Aslıhan Aydoğan Büyükakgül

Barkın Sarp

Cansu Boz

Cansu Reyhan

Doğan Şükrü Arabacı

Name Önal

Zeynep Parla