Doğaçlama Tiyatro

Doğaçlamaya dayanan tiyatro anlayışının kökeninde Mimus Oyuncuları’nın önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Mimus;
Doğaçlamaya dayanan, kaba bir güldürü türüdür.
Mimus gösterilerinde şarkı, dans, akrobasi, önemli bir ağırlığa sahiptir.
Gösteriler bir saat ya da bir buçuk saat sürer. Dekor kullanılmaz, kostüm seçimleri gündelik hayattan alınır, maske kullanılmaz.
Gösterilerin temel malzemesini sıradan, en alt düzeydeki insanın gündelik yaşamı oluşturur; kaba ve cinselliğe dayalı konulara uygun karakterler seçilir.

Tragedya ve Komedya’nın tersine bu türde kadın rollerini yine kadınlar oynuyorlar. Commedia dell’arte bir tiyatro formu olarak Mimus türünün devamı niteliğindedir.

B. Brecht’in geliştirdiği ‘Öğretici Oyun’ formu, Agusto Boal’in geliştirdiği ‘Forum Tiyatro’ gibi interaktif tiyatro formları daha çok politik bilincin geliştirilmesi ve bu bağlamda bir sorunun tartışmaya açılmasını hedeflerler. Doğaçlama tiyatro ise bu formların tersine daha çok komedi üstüne kuruludur. Politik mesaj ya da bir sorunu tartışmaya açmak tali olarak gerçekleşir.

Buraya kadar yazılanlar doğaçlama tiyatronun üstüne oturduğu teorik zemini işaret eder. Ancak pratik olarak doğaçlama tiyatronun dayandığı zemin özgür doğaçlama tekniğidir. Bu teknik bir doğaçlama formu olarak çok başka bir yapıya sahiptir.

Özgür doğaçlama tekniği tamamen ve hiçbir ön hazırlığa dayanmayan bir yapıya sahiptir: İki oyuncu sahneye gelir ve seyirciye sorulur: “Bunlar nerede olsunlar” seyirci barda olsunlar derse oyun barda geçmek üzere başlar. Oyuncuların bu kısa oyunu oynamak için düşünme süreleri 5,4,3,2,1 yani toplam beş saniyedir.

Doğaçlama Tiyatro tamamen özgür doğaçlama üstüne kuruludur. Bu formun üç ayrı gösteri biçimi vardır.

Tiyatro Sporu: Bu form bir grubun kendi içinde ayrılarak birbirleriyle yarıştıkları bir yapıdır.
İmpro Maç: Bu formda iki ayrı Tiyatro Sporu yapan grup doğaçlama sanatı dalında bir birleriyle yarışırlar. Yenen grubu seyirci belirler.
Uzun form doğaçlama: Bu form kendi içinde ayrı bir yapı gösterir ve bu yapı bildik anlamda tiyatroya en yakın olabilecek özellikler gösterir.

Atölye çalışması iki oturum olarak gerçekleştirilecek ve toplamda 12 saat birlikte çalışılmış olacaktır.

Eğitmenler
A. Kadir Çevik
Sevda Çevik

Katılım ve Süreç
Eğitim hem oyuculara hem de eğitim alanında çalışan herkesin katılımına açıktır. Azami katılımcı sayısı 20 kişiden oluşmaktadır.
Katılım için herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir.
Eğitim 3-4 Şubat (Cumartesi-Pazar) günleri, 11.00-18.00 saatleri arasında ve her gün 6 saat olacak şekilde gerçekleşecektir.
Kayıt için aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir. Akabinde size tarafımızdan dönüş sağlanacaktır.

Ayrıntılı Bilgi ve Sorularınız için:
GSM: 0535 956 40 91