Tek perde

70 dakika

13 yaş ve üzeri

Feramuz Pis

“Gerçek bir kahraman gücüyle değil, kalbiyle ölçülür”

Feramuz, İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin doğuştan özel gereksinimli en büyük çocuğudur.

Feramuz’un ailesi bu eski apartman dairesinde, dışarıdaki kocaman dünya ile var olma savaşını sürdürürken, Feramuz da benzer bir savaşı büyülü gerçek dünyasında kendi yöntemleriyle vermektedir.

İKSV’nin düzenlediği 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan Feramuz Pis! farklı tiyatro biçimlerinin armonisiyle düş ve gerçeğin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Sema Elcim’in yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği oyunun koreografisini Çağdaş Tekin, müzik tasarımını Vehbi Can Uyaroğlu, yardımcı yönetmenliğini ve ışık tasarımını Ayşe Ayter üstleniyor.

Feramuz; Süper kahramanlara, belgesellere, müziğe ve ateşe tutkun.
İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin gözbebeği,
Doğuştan özel gereksinimli bir genç. Gelenekle gelecek arasında sapasağlam duran Zahide ile Mucizeyi loto oyunlarında arayan Nebil’in en büyük evlâdı. İmkânsız bir aşkın peşinde koşan Can ile Ertelenmiş hayalleri için sabırsızlanan Emel’in ağabeyi; Hiç büyümeyen çocuk Feramuz! Komşu Bahriye’nin hem ürktüğü hem de zekâsına akıl sır erdiremediği, Kendi deyimiyle “pis!” annesine göreyse “Güneş yüzlü, badem gözlü, mis kokulu” Feramuz!

TiyatroDEA

Yaratıcı Ekip ve Oyuncular:
Yazar: Sema ELCİM
Yönetmen: Oğuz Utku GÜNEŞ
Yardımcı Yönetmen: Ayşe AYTER
Işık Tasarımı: Ayşe AYTER
Dekor Tasarım: Makbule MERCAN
Ses ve Müzik Tasarımı: Vehbi Can UYAROĞLU
Kostüm: Oğuz Utku GÜNEŞ
Dövüş Koreografisi: Çağdaş TEKİN
Fotoğraf: Esra Fıstık
Afiş: Acar ALPAY
Oyuncular: Çiçek Dilligil, Çağdaş Tekin, Aybanu Aykut, Batur Belirdi, Melisa Berberoğlu, Dilara Mücaviroğlu, Ataberk Öge