Tek perde

70 dakika

13 yaş ve üzeri

 

Gabriel’in Düşü

Berna ile Berk, on yıllık evliliklerinin kaderi üzerine birbirlerinden habersiz kararlar almış ve eyleme geçmek için karşı kıyı Midilli Adası’nı seçmiştir. Tatil için kiraladıkları evin sahipleri, Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış 6-7 Eylül Olayları sonrasında İstanbul’dan adaya göç etmiş bir ailenin fertleri olan Angeliki ve Angelos’tur.

Çift, ‘tuhaf’ ev sahiplerinin ‘tarih kokan’ evlerine yerleşirken; Suriye İç Savaşı’ndan Almanya’ya gitme umuduyla kaçıp, Midilli’deki Mora Kampı’nda sıkışıp kalmış Mirvan ve Yana, adadaki zorunlu misafirliklerini sonlandırmanın yollarını aramaktadır.

Midilli Adası, belki de tarihinin en kaotik dönemini yaşarken, adayı tepeden izleyen gizemli manastırın merhum Aziz’i Gabriel; birbirlerinden hem uzak hem de çok yakın üç ailenin kadınları için kurtuluş umuduna dönüşür.

Prömiyerini, 25.İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Gabriel’in Düşü, göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatırken, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2022
“Yılın Oyun Yazarı”

Direklerarası Seyirci Ödülleri 2022
“En İyi Özgün Müzik”

Yazar: Sema ELCİM
Yönetmen: Ahmet Sami ÖZBUDAK
Dramaturji: Selen KORAD BİRKİYE
Işık Tasarımı: Yasin GÜLTEPE
Koreografi: Alparslan KARADUMAN
Beste: Vehbi Can UYAROĞLU
Poster: Lokal İstanbul
Fotoğraf: Murat DÜRÜM
Oynayanlar: Ayşegül TEKİN, Batur BELİRDİ, Burak TAMDOĞAN,
Çiçek DİLLİGİL, Hande Öykü EKMEN, Kerem PİLAVCI, Oğuz ÖZTEKİN