Oyun Okuması & Söyleşi

3 Aralık 18:30

Ücretsiz etkinlik.

Kıyamet

Kıyamet, dünyanın sonu hakkında bir oyundur. Gelecekten anlatılır ve bir zamanlar Kıyamet adlı bir oyuna tanıklık eden seyircilerin hikayesini anlatıldığı biçimde yazılmıştır.

Kıyamet, umutsuzca bir çocuk isteyen, ancak gösteriler, korku ve ayaklanmalar nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan dünyadaki son aşıklar hakkında bir hikayedir.

Kıyamet, şiirsel ve ritmik bir dille yedi bölüm halinde yazılmıştır. Biçimi, dünyanın nasıl sona ereceğine dair kıyametçi dini hikayelerden esinlenmiştir. Tematik olarak kaybetme korkusu etrafında döner;

Bir sevgili, bir arkadaş, bir çocuk, gezegenimiz ya da bir olgu olarak umut.

Yazar Hakkında – Marie Bjorn

Hem tiyatro, hem film hem de düz yazı yazmaya meraklı Marie Bjørn, 2019’da Danimarka Ulusal Sahne Sanatları Fakültesinden oyun yazarı olarak, 2022’de ise Kopenhag’daki alternatif film okulu Super 16’dan senarist olarak mezun oldu.

Bjørn, ilk oyunu Apocalypse ile 2020 yılında Reumert Yılın Oyun Yazarı ve Özel Mansiyon ödüllerine aday gösterildi. 

Bjørns’ün “Du vil møde en anden” adlı eseri 2022 yılında Reumert Yılın Özel Mansiyonu ödülünü kazandı.”

Yönetmen Hakkında – Okan Urun 

İstanbul doğumlu Okan Urun, altı yıl yaşadığı Paris’te Sorbonne Nouvelle Üniversitesi Tiyatro bölümünün lisans ve yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı dönemde yine Paris’teki Hector Berlioz Konservatuarı’nın oyunculuk bölümünden mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra farklı üniversitelerin sahne sanatları bölümlerinde dersler verdi.

2006’dan beri Melis Tezkan’la birlikte oluşturdukları sanatçı ikilisi “biriken” ile video, performans çalışmalarına ve birçok tiyatro oyununa yönetmen, yazar ve oyuncu olarak imza attı. İkili, sahneledikleri oyunlar ile ABD ve Avrupa’nın önemli sanat kurumu ve festivallerinde yer alıyor.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra dizi ve film projelerinde de yer alan Urun’a Galata Perform’un İz (2013) oyunundaki performansı ile Sadri Alışık, Ekin Yazın Dostları ve Yeni Tiyatro Dergisi ödülleri, Filiz Kuka’nın Yüzleşme (2023) filmindeki performansı ile Altın Koza ödülü verildi. 

*Bu etkinlik, Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka Konsolosluğu, Danimarka Kültür Enstitüsü, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Yazan: Marie Bjorn
Çevirmen: Ferdi Çetin
Yöneten: Okan Urun
Oyuncular: Okan Urun, Nergis Öztürk 
Tür: Oyun Okuması & Söyleşi