Oyun Okuması & Söyleşi

3 Aralık 16:00

Ücretsiz etkinlik.

Mesafe

Avrupa’nın herhangi bir yerinde bir dondurma kamyonu alışveriş caddesinde giderek hızlanıyor. Etrafta dolaşanlar var ve kamyon hızla onların üzerine doğru ilerliyor. 

Mesafe, sarsıcı ve travmatik bir olayın etrafında insan yaşamlarına, var oluşa, ilişkilere ve insanın anlam arayışına odaklanıyor. Şehri yukarıdan gören bir otel odasında bir çift, taksiyle partiden dönen bir kadın, dünyanın en uç noktasında karşılaşan bir arkeolog ve bir bilim insanı ve bir kaldırım kenarında kazağının arkasına kan bulamış tek başına oturup sevgilisinden telefon bekleyen bir kadın… 

Üç el ateş ediliyor ve o dondurma kamyonunun şoför koltuğunda oturan kişi koşmaya başlıyor. 

Yazar Hakkında – Kristofer Grønskag

1984 doğumlu Norveçli oyun yazarı Kristofer Grønskag’ın eserleri on iki dile çevrilmiş ve hem Norveç’te hem de uluslararası alanda sıklıkla sahnelenmiştir. Çalışmaları, prestijli Jugendtheaterpreis Baden-Württemberg’i kazanmak, Deutscher Kindertheaterpreis ve Deutscher Jugendtheaterpreis için uzun listeye girmek ve Ibsen Ödülüne iki kere aday gösterilmek da dahil olmak üzere çeşitli adaylıklar ve ödüller kazanmıştır. Birçok tiyatroda dramaturg, çevirmen ve sanat danışmanı olarak görev almıştır. Ayrıca çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. En çok sahnelenen oyunları arasında Satellites in the Night-Sky, Counting to Zero, Kinder K, The Beloved ve Distance yer almaktadır.

Yönetmen Hakkında – Yelda Baskın

2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sinema Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2001-2004 yılları arasında, Stüdyo Drama Tiyatro Topluluğunda “Kaos”, “Hizmetçiler”, “Sonra”, “Terk” adlı oyunlarda oynadı. 2003 yılında Bakırköy Belediye Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. 2010-2011 tiyatro sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatrolarında, bir ilk olan oyun yazma atölyesi sürecinde ortaya çıkan “Medeni Hali: Kadın” adlı oyunu yönetti. “Medeni Hali Kadın’’ adlı oyunla 2011 Tiyatro Tiyatro Dergisi Ödüllerinde yılın yönetmeni dalında aday oldu. 2014-2015 tiyatro sezonunda ‘’Hizmetçiler’’ adlı oyundaki rolüyle Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri tarafından en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. 2006 yılında bir araya gelen “Oyun Deposu” tiyatro kolektifinin kurucuları arasında yer aldı. Oyun Deposu’nun “Çirkin İnsan Yavrusu” (2007) ve “Aptal, Sıradan ve Suçlu” (2010) oyunlarında yazar-oyuncu olarak çalıştı, yurt dışında festivallere katıldı. Ayrıca oyuncusu ve yazarlarından olduğu “Çirkin İnsan Yavrusu” oyunu “Theaterheute 2010“ haziran sayısında Almanca basıldı. Son oyunlarından İstanbul Şehir Tiyatroları müzikal oyunu “Fosforlu Cevriye” Afife Tiyatro Ödüllerinde pek çok ödüle layık görüldü.

*Bu etkinlik, Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.

Yazan: Kristofer Blindheim Grønskag 
Çevirmen: Ferdi Çetin
Yöneten: Yelda Baskın
Oyuncular: Bedir Bedir, Defne Şener Günay, Doğuş Can Uzun
Tür: Oyun Okuması & Söyleşi