Tek perde

70 dakika

+13 yaş ve üzeri

 

Nora

Henrik İbsen’in ‘Bir Bebek Evi”nden uyarlama

Önceki yıllarda birçok kez İstanbullu seyirciyle buluşan ünlü Yunan tiyatro yönetmeni ve eğitmeni Theodoros Terzopoulos uzun bir aradan sonra iki oyunuyla IO Uluslararası Tiyatro Festivali’nin konuğu oluyor. Geliştirdiği oyunculuk yöntemi ve düzenlediği eğitimlerle de çok sayıda oyuncunun örnek aldığı sanatçı, kendi yarattığı sahneleme teknikleriyle tiyatro dünyasının “usta” yönetmenleri arasında yer alıyor.

“Nora” yönetmenliğini Theodoros Terzopoulos’un yaptığı bir Henrik İbsen uyarlaması. Oyun, Ibsen’in üç ana karakteri, Nora, Torvald ve Krogstad’ı ve onlar arasındaki üçlü ilişkiyi temel alıyor. Bu sahneleme yaklaşımı bir taraftan da bu üç karakterin yarattığı çelişkiyi ve itiraf edilmemiş olanı sadece kelimelerle değil aynı zamanda son derece dikkat çekici fiziksel ifade ile de ön plana taşıyor.
Sonuçta Nora, belirlenmiş – terörize edilmiş kimlik ile gerçek benlik arasındaki nefes nefese bir mücadelenin görünmeyen savaşı olarak da tanımlanabilir. Benlik nefes almaya başladığı anda bir boşlukla (hiçlikle) karşı karşıya gelir. Bu öz farkındalık için ödenen bir bedeldir ve tiyatronun neden var olduğunun da nedenidir. Nora karekteri güncel toplumun sınırlarını ve değerlerini karşı karşıya getirerek bilinmeyeni keşfetmeye ve öz farkındalığa ulaşmaya çalışır. Aslında bu gerçek kimliğin yaratılmasını sağlayan şartların oluşması için bir tür “intihar”dır.

ATTIS THEATRE

Çeviri (Almanca’dan) / Uyarlama/ Yönetmen/ Sahne enstelasyonu: Theodoros Terzopoulos
Kostüm: Yiorgos Eleftheriades
Müzik: Panayiotis Velianitis
Işık: Theodoros Terzopoulos, Konstantinos Bethanis
Dekor yapım: Charalampos Terzopoulos
Prodüksiyon: Maria Vogiatzi
Fotoğraflar: Johanna Weber
Oyuncular:
Νora: Sophia Hill
Krogstad: Tasos Dimas
Torvald: Antonis Myriagkos