İki perde

130 dakika

16 yaş ve üzeri

 

TITUS Kompleks

Bu, tiyatronun dehlizlerinden bir hikaye. İnsanları yüzyıllardır korkutarak uzaklaştıracak kadar karanlık, acımasız ve uğursuz bir hikaye. Hayır, sadece bir hikaye de değil, kefareti ödenmemiş bir karşıt hikaye: daha çok insan denen mahlukların sirkinde dehşetle büyüyen ve şok eden bir çığlık.

Genç yazar Olga Bach, absürt yüzyılımızın tam ortasında, korkunç bir adamın efsanesine sihirle dokunuyor. Nümayişlerin, buhranların ve teslim olmuş mantığın çağında, Shakespeare’in Titus Andronicus’undaki canavarca ruhunu ve kurgusunu yakalayıp, onu ve karakterlerini yeniden canlandırıyor.

Hayallerimizin sınırlarını zorlayan yönetmen Ersan Mondtag ile birlikte, Olga Bach, canavar ruhlu bir Romalıyı, her şeyin kapitalizm mezbahasında alınıp satıldığı, müteahhitlerin ve sığır tüccarlarının dünyasına hapsediyor, tıpkı vahşi bir katliamın çözümlemesi gibi, hırsızlığın, ihanetin, sapkınlığın ve yamyamlığın hikayesini günümüz diliyle anlatıyor.

Zevk korkunun yerine geçince kendi taklidine dönüşüyor. Medeniyet ve sanat ne kadar uğraşsa da, dil hepimizi suçlu ilan eden acımasız ve manasız bir kanun haline geliyor. Sonunda korku kendisiyle alay ediyor – ve biz onu kendi içimizde yeniden deneyimliyoruz.

Uyarlayan ve Metin: Olga Helen Bach, Thomaspeter Goergen
Çeviren: İlksen Başarır
Yönetmen / Sahne – Kostüm Tasarım: Ersan Mondtag
İkinci Yönetmen / Dramaturg: Thomaspeter Goergen
Sahne Uygulama: Alexander Naumann
Işık Tasarım: Kerem Çetinel
Müzik: Tristan Brusch
Görsel Tasarım: Ecem Akça
Kamera: Çiğdem Akdoğan, Oğulcan Tütüncü
Ses Efekt: Doğukan Sivaslıgil
Vokal Koçu ve Orkestra Şefi: Kübra Şenyaylar
Müzik Süpervizörü ve Yapay Zeka Video Tasarım: Tymoteusz Schodowski
Prodüksiyon Koordinasyon: Ersin Yaşar
Sahne Amiri ve Görüntü Koordinatörü: Elif Mandan
Oyun Asistanı: Yalım Danışman
Orkestra: Equinoxion Ensemble – 1. Keman: Cenk Atasoy, Arda Güven, Cahide Rüzgar Turgay
2. Keman: Ozan Bıkım, Buse Kademli, Ebru Taşkın Viyola: Yelda Cansun Korsu, Seda Eylül Tansık, Seval Doğa Gürcan Viyolonsel: Deniz Doğangün, Şemsa İdil Ural, Devrim Büyükbayraktar Kontrabas: Can Canoğlu

Can Sipahi

Didem Balçın

Doğukan Polat

Elçin Afacan

Ferit Kaya

Hilal Attar

Mert Fırat

Onur Dilber

Yalım Danışman


Goethe-Institut İstanbul desteğiyle.