Chromas by Başak Doğan

Chromas by Başak Doğan, sürpriz konuklarıyla 12 Ekim’de DasDas’ta!

Sıra dışı şef Başak Doğan yönetimindeki ve “Fix You”, “İyi Gün Dostlarım”, “Dere Kenarında Taş Ben Olaydım” gibi sevilen şarkıların etkileyici yorumlarıyla tanınan Chromas, 12 Ekim Perşembe akşamı, özgün repertuarını Das Das izleyicisine sunacak. Chromas’ın her konserinde olduğu gibi Başak Doğan, “vocal painting” metoduyla yine seyirciyle birlikte doğaçlama şarkılar da söyleyecek.

Chromas son dönemde, sözü ve bestesi Başak Doğan’a ait “Oyun” adlı şarkısını dinleyicisine sundu. Koro, yeni sezonda özel performans kayıtlarını dijital platformlardan yayınlamaya; kendi özgü, farklı mekanlarda performanslar sergilemeye devam ediyor.

Başak Doğan Hakkında – Yüksek lisansını Danimarka Kraliyet Müzik Akademisi’nde, bu okula kabul edilen ilk Türk olarak, tamamlayan Başak Doğan, Vokal Akademi’nin kurucu sanat direktörüdür. Danimarka’da ortaya çıkan doğaçlama metodu Vocal Painting’in Türkiye’deki ilk ve tek uygulayıcısı olan Başak, aynı zamanda Dünya Koro Konseyi’nin Türkiye temsilcisi. Koroları Chromas ve Vokal Akademi Pop & Caz Korosu ile çalışmalarına devam ediyor. Dünya Koro Olimpiyatları’na Türkiye’den katılan ilk jüri üyesi olan Başak Doğan, aynı zamanda a capella müziğin gelişimi için uluslararası festivaller düzenliyor.

Chromas Hakkında – 2015’te şef Başak Doğan tarafından kurulan Chromas’ın Latince kelime anlamı “renkler”. Çeşitli şehirlerden, geçmişlerden, farklı kesimlerden ve mesleklerden koristlerin oluşturduğu Chromas’ın her üyesi kendine has bir rengi temsil ediyor. Bu çeşitliliği repertuvarına da yansıtan Chromas, modern cazdan folk düzenlemelerine, çağdaş eserlerden, popüler tınılara kadar uzanan geniş bir yelpaze ile çeşitli dilleri ve tarzları bir araya getiriyor. Chromas’ın üyeleri, canlı doğaçlama eserler de seslendiriyor. Yeni müzikal ve sahne deneyimlerini keşfedip tasarlarken Türkiye’de koro müziğine olan ilgiyi artırmak Chromas’ın en büyük hedeflerinden biri.

Vokal Akademi Hakkında – Vokal Akademi 10 yılı aşkın süredir Türkiye’yi uluslararası sahnelerde gururla temsil ediyor. Türkiye’de kültür sanatı erişilebilir kılmak, kişilere artistik ifade için güvenli bir alan sunmak; sektöre dinleyici, eleştirmen, teknik eleman ve sanatçı yetiştirmek üzere kurulmuş, bir çatı sanat platformudur.