55 dakika

 

My Home at the INTERSECTION

Şiddet içeren bir çatışma ve kolektif travma mirasıyla yolumuza nasıl devam edeceğiz ve hafızanın ortaya çıkan ikilemleri konusunda ne yapacağız?

1980’lerde Doğu Pencap’ta doğan Abhishek Thapar, memleketi Moga’ya gitmeye karar verdiğinde geçmişin gerçeklerini aramaya koyuldu. Annesi, babası ve kız kardeşiyle birlikte çocukluğunun geçtiği evi yeniden ziyaret etti: Kaybolmuş bir ev, hepsinin unuttuğunu sandığı ama resmi tarihin çelişen öncelikleri ile üç kuşağın kişisel anıları arasında, akıldan çıkmayan görüntülerden oluşan bir kavanozda korunarak varlığını sürdüren bir yer. Son bir arayış çabasıyla aile eve geri döndü ve tekrar taşındı. Birlikte bir sanat eseri yarattılar.

Abhishek Thapar (1985, Moga) halen Amsterdam’da yaşayan bir tiyatro yapımcısı, oyuncu, kuklacı ve sanatçıdır. Londra’daki LISPA’dan Fiziksel Tiyatro alanında yüksek lisans diplomasına ve Amsterdam’daki DAS Theatre’dan Tiyatro alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Şu anda post-kolonyal epistemolojiler, tarih yazımsal üstkurmaca ve hikâye anlatımı üzerine sanatsal bir araştırma ve pratik geliştirmektedir.