Oyun Okuması & Söyleşi

3 Aralık 13:30

Ücretsiz etkinlik.

ROCKY! Kaybedenin Dönüşü

ROCKY! kuyrukta önüne geçilmesinden bıkmış bir kaybedenin zafer dolu hikayesidir. Tüm zorluklara rağmen kendi aşağılık kompleksini ve geçmişini aşarak yükselir. Küçük adamın mücadeleyle yükselişini, önyargılara meydan okuyuşunu ve adaletsiz bir sisteme karşı duruşunu ele alan  oyun, izleyicileri derin düşüncelere sevk ediyor.

Ancak ROCKY! sadece bu bireysel mücadele ile sınırlı kalmaz Aynı zamanda toplumun ve değerlerimizin temellerine dair derin sorular sorar. Sistem karşıtı bir devrimin eşiğinde olan Rocky’lerin sayısının artmasıyla, sol kanadın korkuları ve endişeleri de gün yüzüne çıkıyor. Bu dramatik ve sürükleyici oyun, hem bireysel güçlü karakterleri hem de toplumsal dinamikleri ustalıkla işliyor.

Gelin, ROCKY! ile insanın içsel mücadelesine tanık olun ve toplumsal dinamiklerin derinliklerine yolculuk yapın.

Yazar Hakkında – Tue Biering

Tue Biering son 25 senede, yeni dramatik eserler, klasikler, operalar, interaktif performanslarla birlikte çok çeşitli proje başlattı ve yönetti. Sonuncusu “Crown Prince Couple’s Cultural Award” olmak üzere birçok ödül kazandı. Biering, dünyaya dair kavramlarımızı ele alıyor ve bizi çevreleyen, bildiğimizi sandığımız hikayelerin farklı yönlerini gösteriyor. Tiyatrosu Fix+Foxy adı altında, sanatçılar yerine “gerçek” insanları sahneleyerek klasikleri ve popüler kültür metinlerini hipergerçek performanslara dönüştürüyor. G. David Lynch’in “İkiz Tepeler” filmini tekrar ele aldığı prodüksiyonunda, küçük bir köyün sakinleri izleyiciyi Danimarka’nın eteklerinde kendi dünyalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Biering, izleyicinin tiyatro hakkındaki alışılagelmiş fikirlerine meydan okuyor, onları kışkırtıyor ve etkileşime, tutum belirlemeye davet ediyor.
 
Yönetmen Hakkında – Noyan Ayturan

Fizik lisansının ardından Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde yüksek lisans yaptı. Theatre de l’Ange Fou – London International School of Corporeal Mime’da mim, Studio Oyuncuları’nda oyunculuk eğitimi aldı. İstanbul Üni. Dev. Kons. Pantomim Sanat Dalı’nın ilk mezunları arasında yer aldı ve aynı kurumda öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti. İstanbul, Haliç, Yeditepe, Yeni Yüzyıl, Beykent ve Bilgi üniversitelerinin sahne sanatları bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Hausbühne isimli online video platformunda tiyatro üzerine içerikler üretmekte ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde, dijital çağda gösteri kavramı üzerine yazmakta olduğu tezle doktora eğitimine devam etmekte.

*Bu etkinlik, Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka Konsolosluğu, Danimarka Kültür Enstitüsü, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Yazan: Tue Biering 
Çevirmen: Ferdi Çetin
Yöneten: Noyan Ayturan
Yardımcı Yönetmen: Emre Dökücü 
Oyuncular: Bala Atabek
Tür: Oyun Okuması & Söyleşi