The Jungle - Orman

The Jungle, Good Chance Tiyatrosunun kurucuları Joe ve Joe’nun deneyimlerinden doğdu.
Good Chance’in Genel Sanat Yönetmenleri olan ikili, Calais’de göçmenlere yönelik bir dome çadırda gönüllü çalıştıkları sırada birçok kişiyle tanıştılar ve kurdukları orijinal Good Chance Dome çadırından 7 ay boyunca gelip geçen binlerce insanla atölye ve performanslar yaptılar. Daha sonra bundan yola çıkarak yazdıkları oyun The Jungle, İngiltere ve ABD’de gişe rekorları kırdı. 2017’den bu yana 150.000’den fazla izleyiciyle konu başlığında etkileşim ve iletişim başlatmış oldu ve bir arada yaşamın imkanlarını destekleyen kuruluşlar için 220.000 £’dan fazla bağış topladı.

Oyunun okuma olarak Yeni Metin Tiyatro Festivali’nde yer almasının yanı sıra yaratıcıları da İstanbul’a geliyor. Hem Good Chance hem de GalataPerform, bu fırsatı İstanbul’daki Türk ve göçmen topluluklar arasında, sahnede ve sahne dışında, ayrıca Türkiye ve İngiltere’deki sanatçılar ve izleyiciler arasında da köprüler kurmak için kullanmayı amaçlıyor. Bunun önemli bir parçası da, “The Jungle”ın yazarlarından ve Good Chance’in sanat direktörlerinden biri olan Joe Robertson ile tiyatronun yönetici direktörü Naomi Webb’in oyun okumasından sonra bir konuşma ve soru-cevap için katılımı olacak.

Atölye çalışmalarına Kadir Has Üniversitesi Tiyatrosu öğrencileri ile göçmen ve Türk kökenli profesyonel oyuncuların da aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde sanatçı katılacak. Atölyelere katılım ücretsiz olacak ve İstanbul’daki hem Türk hem de göçmen topluluklara ulaşmaya önem verilen atölye erişilebilir ve ücretsiz olacak.

Atölye sonrasında oyun okuması için seçilen oyuncularla birlikte provalar başlayacak ve üç günlük prova ardından “The Jungle” oyun okuması DasDas Açık Sahne’de seyirciyle buluşacak. Oyun Okuması ayrıca dijital olarak izlenebilir olacak.

*The Jungle Projesi British Council’ın Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir.

Tür: Oyun Okuması
Yöneten: Ammar Haj Ahmad
Yazanlar: Joe Murphy & Joe Robertson
Çeviren: Ferdi Çetin